Z dobrodziejstw programu dofinansowania budowy instalacji fotowoltaicznych Mój Prąd w bieżącym roku miało okazję skorzystać ponad 200 tysięcy Polaków. Projekt przewidywał pomoc materialną w zakresie montażu paneli fotowoltaicznych w wysokości do 5000 zł. Dzięki niemu Polska w znaczący sposób przybliżyła się do unijnych norm dotyczących użytkowania źródeł energii odnawialnej.

Dobra wiadomość dla tych, którym nie udało się skorzystać z pierwszej i drugiej tury projektu jest taka, że stawiane przez niego założenia nie zostały osiągnięte w roku 2020. Oznacza to, że w najbliższym czasie czeka nas kolejna edycja programu " Mój Prąd".

Na jakich zasadach będzie przebiegał program? Czy ulegnie istotnym zmianom w stosunku do jego wersji z roku 2020? Kto będzie mógł z niego skorzystać?

Na te pytania odpowiemy sobie w tym wpisie.

Audyt OZE | Odnawialne źródła energii | Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika Warszawa

Nowa odsłona dofinansowania

Aktualne informacje, upublicznione przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska i Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nie wskazują konkretnie jakie zmiany nastąpią w nadchodzącej edycji projektu. Jedno jest pewne – będzie on kontynuowany. Mamy wszelkie podstawy do tego, żeby przypuszczać, że jego forma będzie zbliżona do tej, którą poznaliśmy w bieżącym roku. Przypomnijmy sobie zasady, według których program funkcjonował w roku 2020:

  • Całościowa kwota, przeznaczona na dofinansowania wynosiła 1 mld zł
  • Beneficjentami programu mogły zostać osoby prywatne, instalujące panele fotowoltaiczne na użytek gospodarstwa domowego
  • Maksymalna kwota, możliwa do uzyskania z programu Mój prąd wynosiła 5 000 zł
  • Dofinansowanie pokrywało nie więcej niż 50% całkowitych kosztów instalacji fotowoltaicznej

Warto zaznaczyć, że tegoroczna edycja programu Mój Prąd cieszyła się wyjątkowym zainteresowaniem. Dziennie do puli projektu trafiało nawet 1000 wniosków o dofinansowanie. Stąd też łatwo wysnuć wniosek, że niezależnie od warunków, na jakich będzie przebiegała kolejna odsłona programu, z pewnością warto trzymać rękę na pulsie i uważnie śledzić udostępniane przez ministerstwo informacje. Dzięki temu będziemy w stanie wysłać stosowny wniosek we wcześniejszym terminie, co pozwoli nam zwiększyć prawdopodobieństwo jego pozytywnego rozpatrzenia.

Pozytywnym aspektem przyszłorocznej kampanii są zapewnienia rządu, że liczba prosumentów zostanie w przyszłym roku znacząco zwiększona – z limitu niespełna 300 tys. osób w roku 2020 nawet do ponad miliona.

Ponadto oprócz standardowych dotacji na panele fotowoltaiczne do przyszłorocznej edycji programu mogą zostać włączone takie elementy jak:

  • Dofinansowanie na budowę domowych stacji ładowania samochodów elektrycznych
  • Wsparcie dla osób, decydujących się na stworzenie własnych magazynów energii
  • Dotacja na instalacje pomp ciepła

Jak widzimy – projekt bardzo poważnie traktuje aktualną sytuację klimatyczną i dokłada wszelkich starań by poprawić zarządzanie energią elektryczną w Polsce. Przekłada się to już nie tylko na wsparcie w zakresie instalacji fotowoltaicznych, ale także wkracza w inne obszary naszego życia i możliwości korzystania z przyjaznych środowisku rozwiązań energetycznych.

Ostateczna wersja programu może zostać rozbudowana o inne aspekty ekologicznych źródeł prądu, nie wspomniane w powyższym wpisie. Z obecnych wypowiedzi osób administrujących projektem możemy wnioskować, że zasięg programu oraz ilość proponowanych przez niego rozwiązań ulegnie w przyszłym roku znaczącemu rozszerzeniu.

Na chwilę obecną nie pozostaje nam nic innego jak tylko czekać na ostateczną decyzję ministerstwa oraz przygotowywać szczegółowy plan budowy naszej własnej instalacji fotowoltaicznej.

Zapraszamy po bezpłatny audyt i wycenę indywidualną elektrowni PV dla Klientów indywidualnych , biznesu i gospodarstw rolnych .

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli chcesz wyposażyć swój dom w nowoczesny, przyjazny środowisku i dający duże oszczędności zestaw, napisz do nas! Jeżeli preferujesz kontakt telefoniczny, po prostu zadzwoń: +48 505 776 755.