Na co zwracać uwagę przy wyborze firmy wykonawczej instalacji fotowoltaicznej na domu lub firmie?

Często zadajemy sobie to pytanie.

Na fali popularności PV powstało mnóstwo firm, które oferują swoje usługi przy montażu fotowoltaiki.

Oprócz samego sprzętu i porównywania cen ofert poprzez pryzmat paneli i falowników niezmierne ważny jest profesjonalny montaż oraz zabezpieczenie instalacji fotowoltaicznej. Nie mniej ważna jest obecnie obsługa posprzedażna polegająca na przyłączeniu elektrowni do OSD i pomocy Klientowi w kwestiach związanych z finansowaniem i dotacją.

Najważniejsze punkty , które uchronią nas przed nierzetelnym wykonawcą to:

Audyt OZE | Odnawialne źródła energii | Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika Warszawa
  1. Dokładny audyt w terenie uzupełniony o pytania dotyczące planowanego zwiększenia lub zmniejszenia poboru prądu w czasie, to pozwoli dobrać moc elektrowni PV tak, by zgodnie z wariantem net-meteringu uzyski z PV były wystarczające dla gospodarstwa domowego/firmy. Dodatkowo audyt weryfikuje inż. PV z uprawnieniami, który w razie wątpliwości zadzwoni do Klienta i dopyta. Oferta na podstawie zdjęcia satelitarnego nie widząc budynku może stanowić jedynie ofertę wstępną i powinna być zweryfikowana przez dokładny audyt w terenie. Należy się wystrzegać podpisywania umów na pierwszym spotkaniu o czym ostatnio jest głośno w Social Mediach . Problemem są też oferty niezmiernie korzystne finansowo „na start” a po wizji lokalnej ,a co gorsze podczas samego montażu , wykonawca zmienia warunki finansowe.
  2. Inwertery niższej jakości. Inwerter zwany falownikiem to „serce” każdej elektrowni. Źle dobrany zmniejszy efektywność pracy, a nawet może doprowadzić do jej uszkodzenia. Istotną kwestią jest dobór optymalizatorów do części zacienionych przez przeszkody na dachu, cień padający z drzew itp.
  3. Okablowanie - przekrój kabla ma zasadnicze znaczenie dla poprawnego działania , ważne by wybierać produkty oryginalne o podwójnej izolacji, z długą gwarancją. Dobranie odpowiedniej średnicy przewodu w zależności od mocy instalacji oraz odległości modułów od falownika zapewnia bezpieczeństwo pracy / niskie straty na przesyle .
  4. Wtyczki solarne/ konektory - w elektrowni PV mamy do czynienia z wysokim napięciem, które wymaga odpowiednich rozwiązań. Komponenty słabej jakości lub nieprofesjonalny montaż mogą doprowadzić z czasem do przegrzania , skutkującego pożarem całej instalacji
  5. Uziemienie, tzw. Szpilki uziemiające - przy braku uziemienia może dojść do przepięć a następnie uszkodzenia instalacji , w skrajnych przypadkach nawet pożaru
  6. Obsługa posprzedażowa- przygotowanie dokumentów przyłączeniowych do OSD, pomoc w rozliczeniu dotacji itp. Teoretycznie powinno być standardem, niestety z telefonów jakie odbieramy praktycznie codziennie z prośbą o pomoc w tych kwestiach od Prosumentów z całej Polski, widzimy, że po zapłacie za elektrownię PV część firm wykonawczych znika, nie odbierają telefonów od Klientów, unikają kontaktu. Należy zwrócić na to szczególną uwagę ponieważ inna firma nie podejmie się z reguły doprowadzenia w/w procesu do końca ponieważ mamy kwestie gwarancji, rękojmi, itp. Często zatem Klient zostaje sam z problemem. Należy też uważać zatem na firmy żądające 100% przedpłaty przed montażem, to powinno stanowić dla nas sygnał ostrzegawczy.

Wybierając zatem wykonawcę naszej instalacji PV, która będzie nam służyć 25-30 lat kierujmy się nie TYLKO CENĄ , oferowanymi panelami i falownikiem, lecz popatrzymy na całość obsługi .

Zapraszamy na darmowe audyty oraz do skorzystania z wiedzy naszych inżynierów PV . Dobrze dobrana i wykonana instalacja stanowi dla nas idealny obiekt referencyjny.

Zespół www.audyt-oze.pl

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli chcesz wyposażyć swój dom w nowoczesny, przyjazny środowisku i dający duże oszczędności zestaw, napisz do nas! Jeżeli preferujesz kontakt telefoniczny, po prostu zadzwoń: +48 505 776 755.