Kolektory słoneczne, podobnie jak panele fotowoltaiczne, służą do pozyskiwania energii odnawialnej. Chociaż na pierwszy rzut oka ciężko je od siebie odróżnić trzeba wiedzieć o tym, że są to całkowicie dwa różne urządzenia. Ich cechą wspólną jest to, że wykorzystują słońce oraz przyczyniają się do obniżenia domowych rachunków. Jednak zdecydowanie więcej je dzieli. Czym w takim razie się od siebie różnią i na które rozwiązanie warto się zdecydować?

Co to są kolektory słoneczne?

Głównym zadaniem kolektorów słonecznych jest zmiana energii pochodzącej z promieniowania słonecznego na ciepło. Dzięki temu możliwe jest podgrzewanie wody użytkowej oraz wsparcie centralnego ogrzewania w przejściowych okresach. Dzieje się tak za sprawą ogrzewania przez słońce znajdującego się w kolektorze absorbera, który pochłania promieniowanie i zamienia je w ciepło. Doprowadza to do ogrzania substancji przepływającej przez kolektor, którą najczęściej jest niezamarzający roztwór glikolu propylenowego. Następnie podgrzana ciecz transportowana jest do zasobnika, gdzie ogrzewa wodę użytkową. Na samym końcu następuje schłodzenie substancji i jej powrót do kolektora.

Należy mieć na uwadze, że kolektory słoneczne są rozwiązaniem sezonowym. Ich działanie nie jest uzależnione od mocy promieni słonecznych a od naświetlenia.

Audyt OZE | Odnawialne źródła energii | Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika Warszawa

Najbardziej efektywne są latem, kiedy to są w stanie pokryć nawet 90% energii potrzebnej do ogrzania wody użytkowej. Podczas innych pór roku niezbędne jest jednak dodatkowe ogrzanie wody przy pomocy grzałki lub kotła.

Czym charakteryzują się panele fotowoltaiczne?

Z kolei panele fotowoltaiczne potrafią zamienić promieniowanie słoneczne w energię elektryczną. Może być ona przeznaczona do zasilania różnych urządzeń domowych lub do podgrzewania wody użytkowej. Panele, dzięki ogniwom, przekształcają energię słoneczną w prąd stały, który następnie zamieniany jest przy pomocy inwertera w prąd zmienny. To on trafia do gniazdek znajdujących się w całym domu. W przypadku powstania nadwyżki energii można ją oddać do sieci energetycznej i odebrać w przyszłości.

Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem, z którego można korzystać cały rok. Najbardziej efektywne są, gdy na niebie nie ma żadnych chmur, a temperatura oscyluje w granicach 25°C.

Na które rozwiązanie się zdecydować?

Panele fotowoltaiczne są rozwiązaniem bardziej uniwersalnym, ponieważ wyprodukowana przez nie energia elektryczna może być użyta na wiele sposobów. Z kolei przy pomocy kolektorów słonecznych możemy podgrzać jedynie wodę użytkową. Przewagą paneli fotowoltaicznych jest również to, że nadwyżka wyprodukowanej energii może być wykorzystana w późniejszym terminie. Natomiast w przypadku kolektorów, niewykorzystanie całej mocy może doprowadzać do przegrzania całej instalacji.

Fotowoltaika wygrywa również w przypadku montażu. Kolektory słoneczne powinny być raczej zamontowane na dachu, z kolei panele można umiejscowić w dowolnym, dobrze nasłonecznionym miejscu. Dodatkowo nie wymagają praktycznie żadnej obsługi ze strony użytkownika. W przypadku kolektorów wymagane są co jakiś czas prace konserwacyjne.

Wszystkich chętnych zapraszamy do skorzystania z wiedzy naszych inżynierów PV , którzy na darmowym audycie doradzą jakie źródło OZE wybrać i razem z Państwem przeanalizują wszelkie korzyści.

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli chcesz wyposażyć swój dom w nowoczesny, przyjazny środowisku i dający duże oszczędności zestaw, napisz do nas! Jeżeli preferujesz kontakt telefoniczny, po prostu zadzwoń: +48 505 776 755.