Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej pochwalił się swoim zmodyfikowanym programem Czyste Powietrze, którego zadaniem jest sfinansowanie ocieplenia domów i wymiana tzw. pieców kopciuchów. Ostatnimi czasy dodano również inwestycje w fotowoltaikę, jej beneficjenci będą w stanie otrzymać 5 tysięcy złotych wsparcia. Warto także wspomnieć, że budżet programu został ustalony na 103 miliardy złotych, jednak sporą część tej kwoty mają wziąć na siebie banki.

Jak to wygląda?

Rada Nadzorcza NFOŚiGW zaakceptowała zmodyfikowany program Czyste Powietrze. Jest to podstawowy program rządowy, którego zadaniem jest udzielanie wsparcia w formie pożyczek i dotacji, które zostaną spożytkowane na wymianę starych pieców, a także termoizolację. Aktualnie program nie zdaje swojego egzaminu ze względu na to, że biurokratyczne, skomplikowane procedury i wnioski zniechęcają wiele osób. Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przez wiele miesięcy oceniają wnioski, a my, czyli beneficjenci bardzo długo oczekujemy na wypłatę. Taka sytuacja ma ulec zmianie.

Budżet programu

W latach 2018-2029 budżet programu Czyste Powietrze został ustalony na 103 miliardy złotych. Do niedawna podział wyglądał następująco:

  • 63,3 miliarda złotych przeznaczone było na dotacje,
  • 39,7 miliarda złotych stanowiły pieniądze na pożyczki.

Obecnie ta sytuacja ulega zmianie. W jaki sposób? Nowy budżet programu Czyste Powietrze przewiduje 63,3 mld zł, jako dotacje a pozostałe 40 miliardów zostanie udzielone przez banki w formie kredytów. To właśnie one, a nie same WFOŚiGW będą udzielały nam pożyczek na inwestycje. Możliwe jest także, że w cały proces zostaną zaangażowane gminy i to im zostaną udzielone pożyczki. W takich sytuacjach będą one w stanie sfinansować całość kosztów, w przypadku mniej zamożnych rodzin. Osoby bogatsze z kolei otrzymają mniejsze dotacje.

Audyt OZE | Odnawialne źródła energii | Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika Warszawa

Limit dochodu i dotacji

Roczny dochód osoby ubiegającej się o wsparcie nie może być większy niż 100 tysięcy złotych. Wprowadzone dotacje odnoszą się do połowy kosztów zakupu oraz montażu sprzętu fotowoltaicznego o mocy wynoszącej od 2 do 10 kW. Wsparcie nie będzie większe niż 5 tysięcy złotych.

W przypadku pomp ciepła dotacje będą mniejsze oraz uzależnione od ich rodzaju. Zasada wygląda następująco, w przypadku niższej efektywności sprzętu będzie ona wynosiła 30 procent, a wyższej 45 procent.

Wartość przedsięwzięcia

Minimalna oraz maksymalna wartość przedsięwzięcia została zniesiona. Dodano jednak limit dotacji, nie może ona wynosić mniej niż 3 tysiące złotych. Warunek ten jednak nie odnosi się do inwestycji, które odnoszą się do zakupu, jak i montażu źródła ciepła. Maksymalna kwota, jaką będziemy w stanie uzyskać to aż 30 tysięcy złotych, jednak tylko wtedy, kiedy nasze przedsięwzięcie obejmuje również fotowoltaikę.

Kiedy program wystartuje?

Według zapowiedzi podawanych przez organizatorów ma on się rozpocząć na przełomie marca oraz kwietnia. W tym samym momencie będziemy także w stanie rozpocząć składania naszych wniosków na stronie internetowej gov.pl.

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli chcesz wyposażyć swój dom w nowoczesny, przyjazny środowisku i dający duże oszczędności zestaw, napisz do nas! Jeżeli preferujesz kontakt telefoniczny, po prostu zadzwoń: +48 505 776 755.