W dniu 13.01.2020 roku ruszył kolejny nabór wniosków na dofinansowanie fotowoltaiki. Osoby fizyczne, które zainstalowały panele fotowoltaiczne, mogą skorzystać z jednorazowego dofinansowania w wysokości 5 000 zł, jednak nie więcej niż 50% kosztów kwalifikowanych. Ze względu na fakt, że średni koszt instalacji fotowoltaicznej (dla 4 osobowej rodziny) wynosi około 20 tysięcy złotych, większość beneficjentów otrzyma maksymalną kwotę dofinansowania. Zasady udzielania dofinansowania nie są skomplikowane, wypełnienie wniosku nie powinno nikomu sprawić problemu. Rozpatrywanie wniosków przebiega sprawnie, w przypadku spełniania warunków formalnych wypłatę można otrzymać już po 7 dniach.

Ceny prądu wykazują stałą tendencję wzrostową. Nic nie wskazuje na to, by miało się to zmienić. Dlatego warto zastanowić się nad uniezależnieniem od prądu z sieci i zainwestowaniem we własne odnawialne źródło energii.

Audyt OZE | Odnawialne źródła energii | Panele fotowoltaiczne, kolektory słoneczne, instalacje fotowoltaiczne, fotowoltaika Warszawa

Wzrost rachunków za prąd w 2020 roku

Mimo zapewnień, że podwyżki prądu nie dotkną indywidualnych odbiorców, Prezes Urzędu Regulacji Energetyki (URE) zatwierdził nowe taryfy operatorów. To nie koniec zmian, rok 2020 przyniesie także wprowadzenie nowej opłaty dla odbiorców prądu. W jakim stopniu zmiany dotkną indywidualnych odbiorców i jak mogą oni się od nich uniezależnić?

Zatwierdzenie przez Prezesa URE nowych stawek dla gospodarstw domowych będzie skutkować rachunkami wyższymi o około 9 złotych miesięcznie. Podwyżka na tym poziomie dotyczy odbiorców korzystających z taryfy G11. Gospodarstwa domowe zużywające większe ilości prądu w ramach taryfy G12 zapłacą stosunkowo więcej. Przyjęto, że średnio rachunki odbiorców ze wszystkich taryf wzrosną o 11,6%.

Opłata mocowa – nowa pozycja na rachunku za prąd

Jednocześnie z podwyżkami cen prądu zapowiedziano wprowadzenie tzw. opłaty mocowej. Ma ona zacząć obowiązywać od października 2020 roku. Pieniądze będą przekazywane spółkom energetycznym na pomoc w utrzymaniu elektrowni. Cel wprowadzenia nowej opłaty uzasadnia się, koniecznością zapewnienia rezerw na wypadek problemów z pokryciem zapotrzebowania na prąd. Wysokość stawki zostanie ogłoszona do 30 września 2020 roku. Prognozuje się, że jej wprowadzenie spowoduje, że odbiorcy prądu zapłacą nawet 150 zł więcej rocznie.

Fotowoltaika – uniezależnienie od podwyżek prądu

Sposobem na uniezależnienie się od zmian cen prądu może być inwestycja w odnawialne źródła energii. Panele fotowoltaiczne wytwarzające prąd na potrzeby gospodarstwa domowego umożliwiają korzystanie z darmowego prądu. Oczywiście zakup paneli nie wymaga nawet wyłożenia środków finansowych, ponieważ można skorzystać ze specjalnych EKO – Kredytów PV. Średni okres zwrotu znacząco się skrócił, obecnie to nawet 5 lat.

Skontaktuj się z nami!

Jeżeli chcesz wyposażyć swój dom w nowoczesny, przyjazny środowisku i dający duże oszczędności zestaw, napisz do nas! Jeżeli preferujesz kontakt telefoniczny, po prostu zadzwoń: +48 505 776 755.